Jak zrobić makramę?

Poznajcie szybką instrukcję zrobienia makramy. Kilka węzłów, które naszym zdaniem pozwolą na wykonanie pięknej i efektownej makramy.

Jak zrobić makramę?

Kilka słów o wyplataniu makram

Aby wykonać makramę potrzebny jest sznurek, patyk oraz wyobraźnia. Jest to jedna z najstarszych technik zdobniczych, którą wykonujemy za pomocą rąk. Niepotrzebne są specjalistyczne narzędzia ani maszyny, ewentualnym wsparciem mogą okazać się druty oraz szydełko.

Makrama jest bardzo prostą ozdobą do nauczenia, polega ona na zawiązywaniu ze sobą supełków ze sznurka. Istnieje wiele sposobów na nauczenie się wyplatania makramy. Można zapisać się na kursy organizowane przez specjalistów, filmy instruktażowe dostępne np. na YouTube oraz instrukcje opisane na blogach poświęconych tej ozdobie.

Od pewnego czasu wyplatanie cieszy się ogromną popularnością, zarówno ze względu na relaksujące właściwości wyplatania jak i efekt końcowy, czyli przepiękne ozdoby. Makrama zyskała rzesze fanów, a wraz ze wzrostem zainteresowania przybywa nowych pomysłów na wykorzystanie tej techniki jak i samych węzłów, z których się składa.

Poniżej przedstawiamy cztery węzły, które naszym zdaniem pozwolą na stworzenie pięknej i efektownej makramy.

Zanim rozpoczniesz wyplatanie makram

Przed rozpoczęciem wyplatania należy przemyśleć jaki projekt chcemy wykonać, aby odpowiednio obliczyć potrzebną ilość sznurka. Wykonanie bransoletki, poszewki na poduszkę lub dużej ozdoby ściennej będzie wymagało różnej ilości sznurka.

Należy pamiętać, że każdy odcinek sznurka składamy na pół a następnie zawiązujemy na przygotowanym wcześniej patyku lub profilu.

Jeśli zaczynasz przygodę z makramą warto przygotować sobie dwa kawałki sznurka, aby nauczyć się węzłów.  Kiedy sznurek jest już przygotowany można zacząć wyplatanie.

Węzeł mocujący

Jest to najważniejszy węzeł, ponieważ od niego rozpoczynamy makramę, w tym kroku warto upewnić się, czy posiadamy potrzebną ilość sznurka.

Bez względu na to, jaki projekt będziemy wykonywać węzeł mocujący jest taki sam i ważne, aby wykonywać go właśnie w ten sposób - to pierwszy krok do udanej makramy.

 

 1. Oplatamy sznurek wokół profilu, tworząc pętelkę, a następnie przeciągamy przez nią sznurek pod profilem.   
 2. Dociskamy.  
 3. Powtarzamy tę czynność dla pozostałych odcinków sznurka.

W ten sposób powinniśmy uzyskać cztery sznurki.

Węzeł płaski

Aby wykonać makramową bransoletkę węzłem płaskim wystarczą już dwa odcinki złożonego na pół sznurka. Jest to najprostszy i najszybszy sposób zaplatania.

 1. Po wykonaniu węzła mocującego przekładamy pierwszy sznurek nad sznurkami środkowymi pod sznurek czwarty.
 2. Następnie czwarty sznurek przekładamy pod sznurkami środkowymi przez pętelkę powstałą w pierwszym sznurku.
 3. Zaciskamy.

  W ten sposób wykonaliśmy węzeł płaski. Jednak aby pochwalić się pełnym makramowym supełkiem należy wykonać go ponownie, tym razem w odwrotną stronę.

 4. Czwarty sznurek przekładamy nad sznurkami środkowymi pod pierwszy.
 5. Następnie pierwszy sznurek przekładamy pod sznurkami środkowymi przez pętelkę powstałą w czwartym sznurku.
 6. Zaciskamy.

Najlepiej przećwiczyć węzeł płaski na całej długości sznurka – uzyskamy w ten sposób piękną bransoletkę lub ozdobę do powieszenia.

Węzłem płaskim można łączyć ze sobą więcej sznurków, wystarczy opanować umiejętność zaplatania tym sposobem, aby stworzyć piękną makramę dużych rozmiarów.

 

Węzeł spiralny

Aby wykonać makramowy naszyjnik węzłem spiralnym wystarczą dwa odcinki złożonego na pół sznurka. To również jeden z prostszych i bardziej efektownych sposobów zaplatania.

 1. Po wykonaniu węzła mocującego przekładamy pierwszy sznurek nad sznurkami środkowymi pod sznurek czwarty.
 2. Następnie czwarty sznurek przekładamy pod sznurkami środkowymi przez pętelkę powstałą w pierwszym sznurku.
 3. Zaciskamy.

  Pierwszy supeł węzła spiralnego wykonujemy w ten sam sposób jak węzeł prosty.  Różnica polega na tym, że nie wykonujemy kolejnego kroku z węzła prostego, czyli odwróconego węzła, a powtarzamy jeszcze raz ten sam krok.

 4. Przekładamy pierwszy sznurek nad sznurkami środkowymi pod sznurek czwarty.
 5. Następnie czwarty sznurek przekładamy pod sznurkami środkowymi przez pętelkę powstałą w pierwszym sznurku.
 6. Zaciskamy.

Powtarzając ten krok na całej długości sznurka uzyskamy piękną spiralę.

Węzeł spiralny można wykonać na większej ilości sznurków, wtedy splatamy ze sobą tylko sznurki na brzegach, natomiast środkowe sznurki należy splatać za pomocą węzła płaskiego.

Węzeł żebrowy

Aby wykonać makramę węzłem żeberkowym należy przygotować minimum cztery odcinki złożonego na pół sznurka. Ta technika pozwoli na wykonanie azteckich wzorów prosto lub pod kątem, to zależy tylko od nas. Należy wcześniej zdecydować z której strony ma się zacząć wzór, ponieważ pierwszy sznurek z lewej lub prawej strony będzie sznurkiem wiodącym, który będzie oplatany przez całą makramę.

 1. Po wykonaniu węzła mocującego przekładamy pierwszy sznurek nad drugim w kolejności sznurkiem.
 2. Następnie drugi sznurek oplatamy wokół pierwszego sznurka i przez pętelkę powstałą między sznurkiem drugim a pierwszym, przekładamy pod pierwszym sznurkiem.
 3. Zaciskamy.
 4. Następnie drugim sznurkiem oplatamy pierwszy i przeciągamy drugi sznurek przez powstałą pętelkę.
 5. Zaciskamy.

Powtarzamy czynności z punktów 1-4 z tą różnicą, że pierwszy sznurek przekładamy nad trzecim w kolejności sznurkiem.

Powtarzamy z pozostałymi sznurkami, aż utworzymy pożądany efekt.

Wykorzystując powyższe sposoby wiązania można stworzyć piękną i efektowną makramę.

Czekamy na Wasze prace, podzielcie się z nami efektami Waszej pracy oraz jakie sposoby wiązania chcielibyście jeszcze poznać.

Galeria zdjęć
image image image image image image image